اقامت ترکیه و مهاجرت به ترکیه از طریق قانونی

مهاجرت و اقامت ترکیه
مانند هر کشور دیگری مهاجرت به ترکیه و دریافت اقامت این کشور نیز راه ها و روش های مختلفی دارد.در واقع دو نوع اقامت برای ترکیه وجود دارد : اقامت موقت و اقامت دائم.
اقامت موقت همانطور که از نامش پیداست اجازه اقامتی است به مدت محدودی به شخص اجازه ماندن و اقامت در ترکیه را می دهد.اقامت موقت یا به قصد بازدید و گردش است که اقامت موقت توریستی نامیده می شود یا به قصد انجام کار، فعالیت اقتصادی یا تحصیل.
اجازه اقامت های موقت ترکیه یا قابل تمدید هستند یا غیر قابل تمدید.یعنی در برخی موارد میتوان پس از اتمام مدت مجاز اقامت، آن را برای یک یا چند دوره مجددا تمدید نمود.
اقامت دائم ترکیه اجازه اقامت و زندگی دائمی در این کشور را به شخص میدهد.معمولا دریافت اقامت دائم ترکیه از هر روشی که باشد بین ۵ تا ۸ سال به طول می انجامد.عموما برای دریافت اقامت دائم ترکیه باید ابتدا از یکی از روش ها، اقامت موقت از نوع تمدید شونده دریافت نمود و پس از چند دوره تمدید و گذشت مدت زمان مشخص و احراز شرایط مورد نظر اداره مهاجرت ترکیه ، اقامت موقت را تبدیل به اقامت دائم نمود.
در این بخش به بررسی انواع روش های اقامت یا مهاجرت به ترکیه خواهیم پرداخت.
اقامت توریستی ترکیه بدون ویزا:
مدت زمان این نوع اقامت ۳ ماهه یا ۹۰ روز می باشد.ایرانیان برای دریافت این نوع اقامت ترکیه نیازی به ویزا ندارند و شما می توانید در کشور ترکیه به مدت ۳ ماه در سال بدون نیاز به ویزا یا اجازه اقامت بدون هیچ مشکلی ساکن شوید. توجه داشته باشید با این نوع ویزا اجازه هیچ گونه کار یا  فعالیت شغلی مثل دادوستد یا تحصیل در ترکیه را نخواهید داشت.
اقامت ترکیه توریستی ۶ ماهه با دفترچه اقامت:
درصورتی که بخواهید بیش از سه ماه فقط برای گردش و … در ترکیه اقامت کنید باید نسبت به اخذ ویزای توریستی ۶ ماهه اقدام کنید. با این نوع ویزا در ترکیه ، مانند اقامت توریستی ۹۰ روزه ،اجازه خرید و فروش و کار و تحصیل ندارید.روال قانونی برای اخذ این نوع اقامت حدود ۱۵ روز طول میکشد. برای افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند داشتن دفترچه اقامت الزامی است.
ضمنا تحت شرایطی (اجاره منزل مسکونی و تایید اجاره نامه توسط یکی از دفاتر ثبت اسناد ترکیه) امکان دریافت اقامت توریستی یکساله نیز برای متقاضیان وجود دارد.
اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه:
برای گرفتن این نوع اقامت باید ابتدا در آزمون تومر (مرکز آموزش زبان ترکی) شرکت کرده و مدرک تومر را بگیرید.پس اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در ترکیه و ثبت نام می توانید برای دریافت ویزای دانشجویی و دفترچه اقامت ترکیه اقدام نمایید. اقامت ترکیه از طریق کار و استخدام:
اخذ اقامت کاری ترکیه مستلزم این است که یک شرکت در کشور تـــــــرکیه از شما دعوت به همکاری نماید. با توجه به تخصص و حرفه مورد نیاز، شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند برای شخص متقاضی مورد نظر خود از وزارت کار این کشور درخواست اجازه کار کرده و در صورت مثبت بودن نتیجه این درخواست و دریافت اجازه کار به آن فرد اقامت یک ساله داده می شود. در زمان درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی با تخصص شما که پاسپورت ترکیه ای دارد بیکار باشد. یعنی در یک تخصص، الویت استخدام با اتباع ترکیه است ، مگر اینکه هیچ نیروی بیکاری در ترکیه با آن حرفه و تخصص موجود نباشد. بنابراین با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه برای فرد ایرانی بسیار کم است اما غیر ممکن نیست و در سالهای گذشته افراد زیادی موفق به دریافت اقامت از این طریق شده اند.
پس از استخدام به شما ویزای موقت یکساله داده خواهد شد که هرسال تمدید میگردد و در صورتیکه شما ۵ سال بطور مداوم بطور رسمی در ترکیه مشغول به کار باشید پس از ۵ سال اقامت کاری شما به اقامت دائم تبدیل خواهد شد.
اقامت ترکیه از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت:
ثبت شرکت به تنهایی حق دریافت اقامت را به اشخاص نمی دهد اما پس از دریافت اجازه کار از طریق ثبت شرکت می توان اقامت یک ساله رادریافت کرد. با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه شما می توانید پس از ۵ سال اقامت دائم ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای کسب اقامت الزامی می باشد.
شما پس از ثبت شرکت در ترکیه و دریافت اجازه کار می توانید اقدام به دریافت اقامت از کشور ترکیه نمایید که در ابتدا یک اقامت موقت شش ماهه دریافت می کنید که در این مدت و پس از دریافت اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه ، قادر به دریافت اقامت یکساله می شوید و پس از پایان این یکسال دوبار دیگر به مدت دو سال این اقامت تمدید می شود و در مجموع پس از پنج سال اقامت و فعال بودن شرکت میتوانید درخواست اقامت دائم نمایید و پاسپورت و شناسنامه ترک دریافت کنید.
اقامت ترکیه از طریق ازدواج:
از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه می توان اقامت این کشور را دریافت کرد. زمانیکه شما با یک شهروند ترکیه ازدواج می کنید می توانید پس از گذراندن ۳ سال از ۵ سال درخواست اقامت دائم نمایید. در صورتیکه از طریق ازدواج با فردی که دارای پاسپورت و ملیت ترکیه است برای اقامت ترکیه اقدام می کنید چند نکته باید رعایت گردد. اولین و مهمترین نکته اینکه ازدواج صوری نباشد حتی المقدور مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بایستی ارائه گردد و همچنین فردی که با آن ازدواج می کنید پناهنده ترکیه نباشد. ممکن است پروسه کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج ( ویزای پیوستن به همسر ) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد و در این طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد.
اقامت ترکیه از طریق خرید ملک:
بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در تاریخ ۱۱٫۰۴٫۲۰۱۳ در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه منتشر شده است اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله کشور ترکیه را گرفته و چند سال این اقامت را تمدید کرده و پس ۵ تا ۸ سال می توانند برای اقامت دائم اقدام نمایند.برای گرفتن این نوع اقامت شما نیازی به ثبت شرکت ندارید و علاوه بر اینکه هزینه های ثبت و نگهداری شرکت را نخواهید پرداخت بلکه شاهد افزایش قیمت و سود سرمایه گذاری در بخش املاک ترکیه نیز خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *